تعریف و کاربرد برنامه نویسی هوش مصنوعی در پزشکی و صنعتی به زبان ساده

تعریف و کاربرد برنامه نویسی هوش مصنوعی به زبان ساده

در تعریف و کاربرد برنامه نویسی هوش مصنوعی باید گفت، یکی از ساختارهایی است که دارای فهم و درک ماشینی بوده و رفتارهای خاص و هوشمندانه‌ی از قبیل منطق ، استدلال و تصمیم گیری مانند انسان توسط برنامه نویسان کامپیوتر برای پیاده سازی در تکنولوژی پزشکی، صنعت و سایر علوم به کار میرود، در این مقاله به بررسی آن میپردازیم.

تعریف و کاربرد برنامه نویسی هوش مصنوعی به زبان ساده در پزشکی و صنعت

هوش مصنوعی روند تعامل بین انسان و ماشین را بهبود بخشیده و باعث سهولت در انجام هر اموری میشود، در واقع میتوان گفت که میتوان کمک بسیار زیادی در انجام هر کاری برای بشر باشد، ما در این مقاله به هرکدام از این کمک ها خواهیم پرداخت.

برنامه نویسی هوش مصنوعی چیست؟

برنامه نویسی برای ایجاد و ساخت یک هوش مصنوعی امروزه یکی از نیازهای بشر برای سهولت در کاربرد یک پلفرم آنلاین و آفلاین میباشد.

هوش مصنوعی را میتوان در بسیاری از طراحی های برنامه های تحت وب و موبایل مورد استفاده قرار داد و امروزه شاهد این هستیم که سایت های بزرگی مثل آمازون در فروشگاه آنلاین خود ساختار هوش مصنوعی را پیاده کرده و میتواند تمامی علایق مشتریان خود را آنالیز کند و محصول مورد نظر آنها را پیشنهاد دهد.

هوش مصنوعی علاوه بر پلتفرم آنلاین میتواند بصورت آفلاین و مستقل در ربات ها و بسیاری از دستگاه های پیشرفته مورد استفاده قرار گیرد.

کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی

در سال های 2015 10 درصد از عوامل مرگ و میر مردم خطا های پزشکی در امریکا بود، به همین دلیل یکی از بزرگ ترین کمک های هوش مصنوعی یا همان هوش ماشینی در پزشکی، کاهش خطا های پزشکی در طول درمان بوده است.

کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی

کاربردی که هوش مصنوعی در علم پزشکی دارد این است که هوش مصنوعی با شناسایی سریع داده باعث تشخیص بیماری ها میشود.

نتیجه رادیولوژی پزشکی نشان داده است که با ترکیب سابقه بیماری افراد و ژن هایش ، نتیجه تشخیص بیماری ها سریع و بهتر از قبل میشود، همچنین ابزار های A L توانایی این را دارند که سرطان پوست را از قبل شناسایی کرده و تشخیص دهند.

زمانی که ژنومیک شاخه ای با هوش مصنوعی ترکیب میشود، می توانند بیماری هایی همچون قلبی و عروقی و سرطان را در مرحله اول بیش از اینکه این بیماری ها در بدن ما جهش یابد آنها را شناسایی میکند.

همچنین یکی از کاربرد های هوش مصنوعی در پزشکی قرار دادن ربات هایی برای جراحی بهتر و بی نقص تر می باشد.

تاثیر ربات ها در علم پزشکی

از چندین سال پیش فکر ایجاد ربات های پزشکی برای کمک به پزشکان به ذهن مهندسان رباتیک و دانشمندان پزشکی افتاده بود. نتایج بدست امده در این زمینه نشان میدهد به حقیقت پیوستن چنین اختراع هایی دور از ذهن نیست.

تاثیر ربات ها در علم پزشکی

امروزه با استفاده از ربات ها در زمینه های مختلف پزشکی باعث شده عمل های جراحی بدون خطا و با کیفیت تر از قبل باشد و همچنین در عمل های پیچیده از بابت هزینه و زمان صرفه جویی شود.

یکی از رایج ترین ربات ها در زمینه جراحی جراح داوینچی نام دارد که از زمان تولید، در بیشتر از 4000 مقاله علمی نقد شده است که همچنین تاییدیه اداره غذا و دارو آمریکا را نیز دارد و در 80 درصد جراحی ها استفاده شده است.

در ادامه ما بیشتر ربات هایی که در پزشکی استفاده شده است را نام خواهیم برد.

ربات پرستار

یکی از بیمارستان های فول مجهزی که به ربات های پرستار یا همان ربات های ریبا دسترسی دارد، بیمارستان بالت سان در آمریکا می باشد که به دلیل اینکه این ربات ها در بیماستان قرار دارند.

ربات پرستار

پزشکان از طریق این ربات ها از راه دور با بیماران خود می توانند در ارتباط باشند، غیبت پزشکان در این بیمارستان به هیچ وجه حس نمی شود.

همچنین این ربات ها که ظاهری پاندا شکل دارند می توانند یک فرد 60 کیلیویی را با خود حمل کنند و به بیماران در جابجایی کمک کنند، به غذای بیماران رسیدگی کنند و علائم حیاتی بیمار از جمله میزان دمای بدن، ضربان قلب و میزان اکسیژن را چک کرده و پیام را به پزشک بفرستند.

ربات های پرستار با پشتیبانی 8 الی 10 بیمار و همچنین با انجام دادن کار 3 یا 4 پرستار بیشترین کمک را در این دوران کرونا به پزشکان کردند، بجای خود پرستار یا پزشک با بیماران در ارتباط بودند و مانع مبتلا شدن پزشکان یا پرستاران به کرونا شده اند.

ربات داروساز و دارو فروش

برای اولین بار دانشمندان ایتالیایی موفق شدند رباتی را که سیتوکر نام دارد، طراحی کنند که توانایی اماده کردن دارو های بیمار های غددی را در محیط استریلی داشته باشد.

ربات داروساز و دارو فروش

این ربات تا اکنون در بسیاری از بیمارستان های دنیا مانند چارینگ کراس لندن راه اندازی شده است. همچنین این ربات خطرات تجویز دارو های اشتباه و زمان آماده کردن آن ها را کاهش داده و ترکیب دقیق تر دارو های شیمی درمانی را نشان می دهد.

همچنین یک ربات دارو فروش دیگری به نام پیل پیک توسط شرکت مراقبت های پزشکی سوییس لاگ ساخته شده است که این ربات دو دست دارد که با شناسایی بارکد کیسه دارو های لازم را شناسایی میکند و آن ها را به بیماران می دهد و در صورت وجود اشتباهی یک پیام اخطار به کامپیوتر پرستار فرستاده میشود که این کار باعث کاهش تجویز دارو های اشتباه می باشد.

گفته میشود که این ربات در بیماستان های آمریکا مورد استفاده قرار گرفته است و حدود 1.5 میلیون دلار قیمت این ربات می باشد.

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت

بیش از 90 درصد مدیران تولید سرشناس در کشور های اروپایی به این باور اند که در کارخانه هایی که از هوش مصنوعی کمک میگیرند ، سود بیشتر و باور نکردنی نسبت به بقیه کارخانه ها میکنند.

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت

اما تا الان فقط 12 درصد کارخانه ها از این علم در صنعت تولید استفاده می کنند که البته تا سال 2035 در 16 صنعت مختلف تولید، از هوش مصنوعی کمک گرفته و آمار تولید افزایش آنچنانی خواهد داشت،

همچنین سود ناخالص این کارخانه ها چیزی حدود 3.8 تریلیون دلار خواهد بود که نسبت به بقیه کسب و کارهای نرمال، 45 درصد سود بیشتر خواهد داشت. به نقل از Andrew Ng : استفاده از هوش مصنوعی در صنعت، باعث کاهش یافتن زمان تولید، کنترل کیفیت و کاهش تولید ضایعات خواهد شد.

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت خودرو سازی

امروزه دانشمندان توانسته اند، با استفاده از هوش مصنوعی AL توسط داده ها و الگوریتم هایی که می توانند مانند مغز یک انسان فکر کنند و تصمیم بگیرند، خودرو هایی بسازند که توانایی رانندگی خودکار و… را دارند.

اما سوالی که معمولا برای همه ی ما پیش میاد اینه که چگونه؟ برای پاسخگویی به این سوالات شما در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 کاربرد هوش مصنوعی در صنعت خودرو سازی

در سال های 2015 آمار استفاده و بکارگیری از هوش مصنوعی در خودرو های جدید فقط 8 درصد بود، به طوری که الان تا سه سال آینده به 109 درصد افزایش خواهد یافت.

در ابتدا ایده رانندگی اتوماتیک در خودرو ها از سال های 1970 به فکر دانشمندان افتاده بود.

اما امروزه این ایده و رویا به حقیقت پیوسته، با ظهور ماشین های تسلا که توانایی رانندگی خودکار در جاده ها را داشت، نگاه همگان را به خود برانگیخته بود، که این خودرو ها با شبیه سازی عمیق از تصمیمات و تفکرات انسان و با استفاده از Google street view که در داخل ماشین بکار گرفته بودند، توانایی رانندگی خودکار را داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی (خدمات مهندسی)